Jarema szerint a terrorellenes művelet "aktív fázisát leállították" a húsvéti ünnepek idejére. A politikus közölte, hogy Kijev az Egyesült Államok "jelentős" támogatásában bízik az orosz agresszió fokozódása esetén.
"Reméljük, hogy Oroszország agressziója esetén az Egyesült Államok nem hagy minket magunkra. Legalábbis abban bízunk, hogy a segítség jelentős lesz" - mondta Jarema, és hozzátette, hogy az Egyesült Államok már biztosította erről Ukrajnát.
Behajózott a Fekete-tengerre egy amerikai rakétahordozó fregatt, a Taylor - jelentette szerdán az ukrán és az orosz média. Két héttel ezelőtt a Donald Cook amerikai romboló érkezett a Fekete-tengerre. A Tomahawk típusú robotrepülőgépekkel és Aegis rakétavédelmi rendszerrel van felszerelve. Amerikai hadihajók február eleje óta állomásoznak a Fekete-tengeren.
Oroszország továbbra is követeli Délkelet-Ukrajnából az ukrán hadsereg alakulatainak kivonását - közölte szerdán az orosz külügyminisztérium. Nyilatkozata szerint Moszkvát rendkívül meglepte, ahogy a kijevi hatóságok és az amerikai partnerek a genfi négyoldalú találkozón elfogadott határozatokat "kiforgatva értelmezik", és szemet hunynak a jobboldali radikális fegyveresek, köztük a Jobboldali Szektor tagjainak folytatódó provokációi felett. A dokumentum szerint Moszkvában arra számítottak, hogy Joe Biden amerikai alelnök elmúlt napokban tett kijevi látogatása csillapító hatással lesz az erőszakos megoldást szorgalmazó kijevi erőkre. Ezzel szemben az történt, hogy Biden elutazása után Kijevben meghirdették a "terroristaellenes hadművelet" felújítását a kelet-ukrajnai területeken.
Az orosz külügyminisztérium egy másik nyilatkozatában élesen bírálta Dunja Mijatovicot, az EBESZ sajtószabadság-képviselőjét, aki egy nyilatkozatában követelte a Kelet-Ukrajnában foglyul ejtett amerikai újságíró azonnali szabadon bocsátását, de csak futólag említette az újságírók ellen intézett "több mint kétszáz" támadást a kijevi kormány ellenőrzése alatt lévő területeken.
"A második világháború óta talán először történik Európában, hogy jobboldali radikális, neonáci és antiszemita mozgalmak képviselői jutottak hatalomra. Nincs mit csodálkozni azon, hogy Ukrajnában gyakorlatilag politikai cenzúrát vezettek be" - áll a nyilatkozatban.
Az ukrán hadsereg ellenőrzése alatt áll az összes fontos objektum a Donyeck megyei Kramatorszk városában - jelentette be szerdán az ukrán védelmi minisztérium regionális sajtóközpontjának vezetője. Ezen a napon a belügyminisztérium közölte: a tárca irányítása alá tartozó különleges erők kiszorították a fegyveres szakadárokat a Donyeck megye északi részén lévő Szvjatohirszk városából. A hivatalos közlés szerint senki sem esett áldozatul, helyszíni jelentések szerint jelenleg a városban és környékén rendőrök járőröznek. A minisztérium közleményében megjegyezte, hogy Szvjatohirszk stratégiai fontosságú település, mivel három megye, Donyeck, Harkiv és Luhanszk határában fekszik.
Oroszország meg fogja torolni, ha állampolgárait támadás éri vagy veszélybe kerülnek érdekei Ukrajnában - fenyegetőzött szerdán Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Egyúttal azt állította, hogy az Egyesült Államok áll a február óta hatalmon lévő új kijevi vezetés és a kelet-ukrajnai Moszkva-barát erők között kialakult konfliktus mögött.
"Ha oroszok érdekeit közvetlen támadás éri, ahogy az Dél-Oszétiában történt például, nem látok semmilyen más megoldást, mint a nemzetközi joggal összhangban reagálni arra" - jelentette ki Lavrov a külföldre sugárzó RT orosz állami televíziónak adott angol nyelvű interjúban. Szavai a szakadár grúziai régió birtoklásáért vívott 2008. augusztusi orosz-grúz villámháborúra utalnak, amelynek eredményeképpen az orosz haderő megszállta Grúzia egy részét, Moszkva pedig független államként ismerte el a Grúziától korábban elszakadt Dél-Oszétiát és Abháziát. "Ha orosz állampolgárokat ér támadás, az támadás az Oroszországi Föderáció ellen" - tette hozzá Lavrov.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) szerint a Donyeck megyei szakadároknak, valamint az orosz különleges egység két tisztjének, Igor Sztrelkovnak és Igor Bezlernek is köze volt Volodimir Ribak (a Donyeck megyei Horlivka városi tanácsának Haza párti képviselője) meggyilkolásához - jelentette szerdán az Unian ukrán hírügynökség. Bezler utasította egyik katonáját, hogy rabolják el Ribakot és "alkalmazzanak fizikai ráhatást". Megállapították azt is, hogy április 20-án Sztrelkov személyesen adott parancsot Szlovjanszk önkényesen kinevezett polgármesterének, Vlacseszlav Ponomarjovnak, hogy szállítsák el a központból Ribak holttestét, amit Ponomarjov teljesített.
Az Unian értesülései szerint kedden azonosították a Donyeck megyében, a Torec folyónál talált két halott egyikét, aki Volodimir Ribak, a Haza párt képviselője volt. A halál oka mindkettőjüknél testi sértés és fulladás volt: megkínozták, majd amikor eszméletüket vesztették, vízbe dobták őket - közölte a belügyminisztérium.
Az ukrán választók 32,9 százaléka támogatja az elnöki posztra Petro Porosenko üzletember-politikust, a Vitalij Klicsko vezette Ütés párt jelöltjét a május 25-re kiírt államfőválasztáson - derült ki a legfrissebb, szerdán közzétett felmérés eredményéből, amelyet három közvélemény-kutató intézet, a Rejting, a Szocisz, és a Razumkov központ közösen végzett.
A felmérés szerint Julija Timosenko volt kormányfőre, a Haza párt jelöltjére a megkérdezettek 9,5 százaléka szavazna, amivel ő a jelenlegi második helyezett.